V posledním týdnu jsme dostali možnost pochopit, proč si Andrej Babiš draze koupil dva celostátní deníky. Jako běžný politik bez vlastního mediálního domu by teď čelil frontální kritice, která by ho možná dostala do těžké politické defenzivy. Díky zdrženlivosti svých novinářů může říkat, že si na něj zasedla pouze část médií. Sázet na Babišovu rezignaci tedy není příliš rozumné. Přesto celý příběh stojí za zvýšenou pozornost. Od legendárního televizního vystoupení bývalého místopředsedy ČSSD Michala Haška, který do kamery tvrdil, že nebyl po volbách na spikleneckém jednání u prezidenta v Lánech, totiž nepadla ve vysoké české politice tak flagrantní lež, jakou teď podle všeho předvádí šéf oblíbeného hnutí ANO.

Ten příběh je vlastně docela zábavný. Pyšný miliardář se demonstrativně naštve a založí politickou stranu s tím, že do politiky konečně vnese poctivost. Svým konkurentům vynadá do zlodějů a podvodníků. Kromě jiného slibuje i čestné a rozumné zacházení s evropskými dotacemi. Pak ale vyjde najevo, že ještě před vstupem do politiky jeho firma zřejmě trapně přikrádala: vytvořila společnost s neprůhlednou strukturou vlastnictví, aby mohla pro svého majitele požádat o evropské dotace na stavbu luxusního venkovského sídla s názvem Čapí hnízdo.

Babiš je dnes na Čapím hnízdě jako doma, zároveň ale popíral, že by nemovitost byla jeho. Pak se ovšem nechal nafilmovat, jak se farmou chlubí před zahraničními velvyslanci jako se svým nejlepším nápadem. Navíc návaznost na jeho…

I_obalka__R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka__R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2473

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte