Sněmovnou prošla novela školského zákona, která mimo jiné zavádí jednotné přijímací zkoušky na střední školy. Ministryně Kateřina Valachová (ČSSD) převzala tenhle nápad od svého předchůdce Marcela Chládka. Ten plánoval, že stát stanoví minimální počet bodů v testech z matematiky a z českého jazyka a literatury. Je to tvrdé síto, protože děti, které by se ocitly pod čarou, by musely zapomenout na studium maturitního oboru. A má jeden zásadní veřejný efekt: zmíněná dvě čísla by dokázala jako mávnutím kouzelného proutku zaplnit poloprázdná tuzemská učiliště.

Valachová sice smrtící nástroj z novely vypustila, ale současně nic nebrání krajům, které většinu škol zřizují, aby minimální počet bodů pro přijetí do maturitního studia stanovily samy.

Jednotné přijímací testy vyvíjí státní Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT). Jeho ředitel Jiří Zíka si od změny slibuje „o něco spravedlivější systém“, než jsou známky z jednotlivých – velmi různorodých – škol, které dnes při přijímání studentů hrají zásadní roli. A pak data pro statistiku o tom, jak úspěšné uchazeče které školy přijímají.

Zíka přiznává, že za jistých okolností by jednotná zkouška mohla děti na učiliště ve fi nále natlačit. Záleží totiž na tom, jak se k ní postaví kraje, které většinu středních škol zřizují. Pokud ředitelům doporučí, že pro přijetí k maturitnímu studiu je třeba vysoký počet bodů v testu, bude vše jasné. „Všichni víme, že ve školství se doporučení rovná rozkazu,“ říká Zíka. Na…

I_obalka__R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka__R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte