Hlavní příčinou vzestupu extremismu v islámském světě je zbabělost umírněných muslimů, kteří již desítky let raději nekritizují zvrácené myšlenky a vyhrocenou rétoriku. V obavách, že budou působit jako ideologičtí slaboši, se vyhýbají konfrontaci s rakovinou, o jejíž existenci každý ví. Dnes je jasné, že podobná dynamika funguje i ve světě amerických konzervativců.

Měli bychom gratulovat Mittu Romneymu k tomu, že vystoupil s projevem a nazval Donalda Trumpa podvodníkem a lhářem. Kde ale Romney byl, když v roce 2012 Donald Trump vedl nechutnou a naprosto vylhanou kampaň, jež vrhala pochybnosti na americké občanství Baracka Obamy?

Jak nám připomíná komentátor E. J. Dionne Jr. ve své knize Why the Right Went Wrong (Proč pravice sešla z cesty), Romney stál tehdy po Trumpově boku v Las Vegas. „V životě se stávají věci, které si ani neumíte představit,“ rozplýval se tehdy Romney. „Z jeho (Trumpovy) podpory mám ohromnou radost. Je to pro mě opravdová pocta.“ A i když se Romney diskusím o Obamově občanství spíše vyhýbal, později během roku si také on přiložil své polínko do ohně, když poznamenal, že „můj rodný list nikdy nikdo vidět nechtěl“.

Na obou pólech politického spektra se vždy vyskytovali radikálové. Konzervativní hnutí je ale výjimečné tím, že od devadesátých let začali extremistickou rétoriku a taktiku používat i uznávaní představitelé jeho středního proudu. Pokyny vydané politickou komisí vedenou Newtem Gingrichem tehdejší republikánské kandidáty…

I_obalka__R10_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka__R10_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte