Men fish over the Galata Bridge, with the Suleymaniye mosque in the background, in Istanbul
Autor: REUTERS

Je 12. ledna a kolem celého světa letí zpráva o sebevražedném atentátu před Modrou mešitou v Istanbulu. Cílem se stali turisté z Německa. Možná to byla náhoda, možná úmysl, vždyť jen v minulém roce přijelo do Istanbulu 5,2 milionu německých turistů. To je zdaleka nejvíce ze všech zemí.

O měsíc a půl později přecházím silnici a snažím se vyhrát souboj s projíždějícími auty. Nakonec vítězně sestupuji do vestibulu podzemky. Procházím turnikety a mířím k eskalátorům, když tu mne zastaví slečna z ochranky a ukazuje na můj poloprázdný batoh. Předávám jí ho a ona ho nacvičeným pohybem obkrouží přenosným detektorem kovu. Obsahuje pouze vodu a banán, ale pro mne to je další připomínka zpřísněné bezpečnostní situace.

Není divu, vždyť rok 2015 byl pro Turecko rokem teroru. V červenci došlo ve městě Suruç k útoku na zejména univerzitní studenty, kteří se dobrovolně vydali opravit zničené syrské město Kobani. O tři měsíce později Turecko zažilo dosud největší teroristický útok před hlavním vlakovým nádražím v Ankaře, který nepřežilo 102 lidí. Další čtyři atentáty neměly na svědomí tolik obětí, avšak třikrát se terčem útoku stal Istanbul.

Vystupuji z marmaray, jak je zde nazývána podzemka, a stoupám po schodech na náměstí Sultanahmet, které bylo západními médii přezdíváno jako srdce Istanbulu. Přesto se dá o srdci či centru Istanbulu těžko mluvit, neboť těch má Istanbul, počtem obyvatel větší než celá Česká republika, několik.

Usedám na lavičku nedaleko náměstí a čekám na…

I_obalka__R10_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka__R10_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte