Kvetoucí muškáty za okny, sedmikrásky v trávě, zářící keře zlatého deště. Letošní Vánoce opravdu nebyly jako z obrázků Josefa Lady. A meteorologové předpovídají, že na ochlazení se máme připravit až po silvestru. Čekají ale spíš holomrazy než sněhové závěje.

Teploty, které se teď dlouho držely kolem deseti stupňů, by o prvním víkendu roku 2016 měly spadnout v průměru na minus pět. Podle mluvčího Českého hydrometeorologického ústavu Petra Dvořáka to není nijak výjimečný jev. „Stává se, že teplý ráz zimy naruší chladná epizoda,“ vysvětluje. Ta letošní prý rozhodně nebude tak dramatická jako v roce 1978. Tehdy spadla teplota z patnácti stupňů na minus dvacet a mrazivé počasí trvalo celý leden, pamětníkům se možná vybaví tehdejší uhelné prázdniny. Tentokrát nebude propad tak velký, navíc má ochlazení trvat jen nějakých pět dní.

„Na zahradě nám už skoro raší meruňka,“ říká Milan Štech z katedry botaniky Jihočeské univerzity. „Pokud otevře pupeny dřív, než přijdou mrazy, bude úroda pryč.“ Uklidňuje ho nicméně fakt, že rostliny reagují nejen na teplotu, ale také na světlo, kvést se chystají, teprve když ho začne přibývat. Proto je víc zasáhnou pozdní mrazy. „Před dvěma roky zmrzly letorosty dubů, nebyly pak žaludy. Někdy před patnácti lety bylo v lednu tak teplo, že prášily lísky, pak přišel mráz a nebyly ořechy,“ vzpomíná Štech.

Oba odborníci se shodují, že víc než změna teplot škodí rostlinám sucho. „Máme za sebou velmi suchý rok, chybí zhruba třetina srážkového úhrnu,“…

I_obalka_R01
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte