1-kom2
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Kdo si někdy zakouřil konopí (a tento text k tomu v souladu s paragrafem 287 rozhodně nechce nabádat), ví, že se občas dozví zajímavé věci o sobě samém. A podobné zrcadlo marihuana dokáže nastavovat i směrem ven. O Česku nám například sděluje pár věcí, na něž můžeme být pyšní. A taky pár, které je načase vylepšit.

Krátce před Vánocemi přinesla média zprávu o založení Mezinárodního institutu pro konopí a kanabinoidy (ICCI) v Praze. Jde o vědeckou instituci, která má zkoumat léčebné využití marihuany. Konkrétní strategie a projekty se budou teprve vytvářet, ale pro začátek se chce institut věnovat třeba lepšímu pochopení aktivních látek v rostlině (pětina z nich je zatím neznámá) nebo zkoumání jejího využití při léčbě ran a kožních nemocí.

Zakladatelům ICCI se podařilo sehnat amerického investora, který slíbil věnovat celkem půl miliardy korun během pěti let. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, který se založení institutu zúčastnil, to označil za největší soukromou investici do zdravotnického výzkumu za poslední léta.

Volíme Česko

Je to skvělá zpráva pro pacienty. Využití konopí v léčbě se dosud hodně řídilo zkušenostmi, experimenty či intuicí. Ověřených vědeckých dat máme málo, což vytváří prostor pro různé mýty a přehnaná očekávání. Je načase dozvědět se víc faktů.

Neméně povzbudivá je ovšem také vizitka, kterou založení mezinárodního institutu Česku vystavuje. Američané si nás nevybrali náhodou, o investici tohoto rozsahu jednali i s jinými zeměmi.…

I_obalka_R01
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1560

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte