Ondřej Štindl
Ondřej Štindl • Autor: Milan Jaroš

OŠ
Z loga Občanského fóra na něj křičely národní barvy, do písmena O dokreslená veselá tvář. Jako kdyby ten úsměv patřil právě jemu, ta doširoka roztažená huba se nad ním ošklíbala. Vedle na nástěnku kdosi pověsil provolání pracovníků Ústavu, v něm všechna ta „požadujeme“, „podporujeme“ a „vytrváme“, sestavená do odhodlaně toporných vět. Ještě fotka demonstrujícího davu, byl zobrazený v nějaké vážné chvíli. Asi zrovna zpívali státní hymnu, Ivan viděl, jak se v mrazivém vzduchu nad jejich hlavami tetelí ta slova. Voda hučí, bory šumí a Ivan je v prdeli. Zkusil se tomu zasmát, vyznělo to jako stísněné zavytí, skoro se toho zvuku lekl. Všeho se tu noc lekal. Znovu ulpěl očima na té fotce, ještě na chvilku si to dovolil, lapal litery na podomácku vyrobených transparentech, tváře lidí, kteří je drželi. Všechny ty příznaky života jinde, života pro jiné, pro něj ne. Mimo jeho hlavu, mimo tenhle dům, tenhle Ústav, kde se měl Ivan Kantner ve čtyřiadvacátém roce svého života setkat s nevýslovným.

Na předloktí ho studila čepel skalpelu. Měl by být opatrný. Takhle se pořeže nebo zničí rukáv svetru, pod kterým nůž schovával. Upletla mu ho Adéla, bodlo ho u srdce při tom pomyšlení. Možná teď někde popíjela, spíš ale šla už spát. Jindy by ležel vedle ní, čekal by, až jeho dech prohřeje vzduch pod přikrývkou, cítil by dotek látky její noční košile, asi by si do postele vzala i teplé ponožky, protože v jejich útočišti bývá zima, skrz okna mrazivě táhne. Za…

RESPEKT-52/53
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 60 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

RESPEKT-52/53
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 60 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte