vanoce, darky, ilustracni foto vanoce, darky, ilustracni foto • Autor: Matěj Stránský

Češi jsou milovníci bohatých Vánoc. Za dárky pro své blízké utrácejí čím dál víc, letos to bude podle odhadů v průměru pět tisíc korun na hlavu. Jen internetové obchody se těší na tržby kolem 25 miliard korun a předvánoční výdaje nás tak pravděpodobně znovu vyšvihnou mezi evropské rekordmany – loňský průzkum zjistil, že za dárky vydáváme hned po Rumunech nejvyšší podíl průměrného platu ze všech zemí EU.

Vášeň pro utrácení ovšem ještě neříká nic o tom, jak nám tohle nakupování jde. Vydařený dárek se, jak známo, nepozná podle cenovky, ale spokojeného výrazu příjemce. A obdarovávání byla vždycky náročná disciplína. Dnes už sice nemusíme stát dlouhé fronty na nedostatkové zboží jako před listopadem 1989, ale úskalí nezmizela, jen se proměnila. I v čase hojnosti zůstává předvánoční trh bludištěm, do něhož se vydávají miliony poutníků s touhou potěšit své blízké a velmi nejistou vyhlídkou, že se to podaří. Tady je malý průvodce na cestu.

vanoce, darky, ilustracni foto
Autor: Matěj Stránský

Jak příjemné!

Pro obdarovávání existují různé a často překvapivé strategie. Příběhy o babičkách pletoucích všem potomkům stále stejné ponožky se tradují snad v každé rodině, méně se už ví, že podobně rovnostářský přístup razili i někteří velikáni naší historie.

Když v roce 1918 slavilo čerstvě zrozené Československo své první Vánoce, tisk prorokoval, že nová éra teď čeká osvobozený národ i pod stromečkem. „Dětem přinesly Vánoce velkou očistu,“ psaly Lidové noviny. „Nikdo jim nekupuje vojáčků, šavliček,…

I_obalka_R50
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R50
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1538

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte