Dnes se má běžně za to, že Donald Trump má nejlepší chvíle již za sebou a že jeho preference v průzkumech začnou brzy klesat. Možná. Trump se ale stal symbolem něčeho zásadního v Republikánské straně –  propasti mezi lídry a voliči. I když Trump zmizí ze scény, propast zůstane.

Trumpova kampaň stála ze začátku z velké části na jeho osobnosti. Pokud jde o program, měl připravenou zásobu postojů, které do sebe příliš nezapadaly. Zdá se však, že časem, jako každý dobrý obchodník, přečetl své zákazníky – republikánské voliče – a rozhodl se, že jim nabídne, co žádají. A oni žádají něco jiného, než co nabízejí republikánští lídři.

Michael Lind v pronikavém eseji pro server Politico.com tvrdí, že Republikánská strana vybudovala ideologii na třech pilířích: ekonomickém konzervatismu, tradičních sociálních hodnotách a jestřábí zahraniční politice. Problém je, že stoupenci strany přestali důvěřovat její tradiční ideologii ve všech zmíněných bodech.

Důchody a ideologie

Republikány skutečně sjednocuje přesvědčení, že stát je špatný a příliš rozbujelý a že rozpočtové výdaje se vymkly kontrole. Zásadně snížit dluh a deficit je ale možné pouze dvěma způsoby, buď zvyšováním daní, nebo škrty v důchodovém a zdravotním zabezpečení. Protože první možnost je pro republikány tabu (ve skutečnosti žádají daňové „škrty“), nabízí většina kandidátů přiškrcení sociálních programů. To je například podstatou toho, co konzervativní kongresmany přitahuje na šéfovi Sněmovny reprezentantů…

I_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte