Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Sobotka na rybách

ČEZ zavelel, vláda schválila a moderní svět je zase o kus dál

44-kom1
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Možná právě tohle je ta nejdůležitější věc, kterou si zachováme jako vzpomínku na kabinet Bohuslava Sobotky. Uprostřed energetické revoluce a celosvětového úsilí odvrátit globální hrozbu číslo jedna – změnu klimatu – schválila vláda další orientaci tuzemské energetiky na pálení hnědého uhlí. Rozhodnutí v kostce ukazuje, jak velkou roli hraje v českém vládnutí strach, podléhání lobby a moderní vize. Naštěstí vláda už není nejdůležitějším hybatelem, který energetiku ovlivňuje.

Domy se dají vykoupit

Podle původních plánů měla těžba na dole Bílina skončit do roku 2035, rozhodnutí zrušit tzv. limity těžby umožní těžit o dalších asi 15–20 let déle. „Já i naše hnutí jsme se nakonec rozhodli důvěřovat analýzám firmy ČEZ, která předpokládá, že už v roce 2022 by byly ohroženy dodávky uhlí pro malospotřebitele a do tepláren,“ prohlásil na vysvětlenou předseda ANO Andrej Babiš.

Je to šokující sdělení. Babiš přiznává, že v agendě vážně zasahující do zdraví obyvatel a mezinárodních vztahů (emise CO2 neznají hranic) vláda neměla vlastní podklady a opět spoléhala na data ČEZ, která se už v minulosti ukázala jako – kulantně řečeno – velmi nespolehlivá.

Tristní argumentaci předvedl i premiér. Podle něj „svou roli hrála otázka udržení zaměstnanosti“. Normální řečí: vláda není a ani nebude schopná řešit zaměstnanost na Mostecku jinak než komunistickými recepty drancování krajiny. Podobné je to s topením: nebude v roce 2035 existovat jiný recept, jak zajistit lidem teplo, než…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obal_R44_2015
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

2007-1057-vobr-svehla.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2020
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte