0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Místa, kde se potkáváme24. 10. 20153 minuty

Pošli to dál

Knižní bazar v Biu Oko

Bio Oko, Františka Křížka 15, Praha 7-Letná,
každou první neděli v měsíci, od října do června,
nejbližší bazar 1. 11., start v 16 hodin. • Autor: Matěj Stránský

Na počátku byla facebooková skupina Co čteme. V roce 2010 ji založila dcera známé dokumentaristky Hana Třeštíková jako místo srazu lidí, kteří mají potřebu diskutovat o tom, co právě čtou, sdělovat si své literární dojmy a tipy, pídí se po konkrétním titulu či si domlouvají „zápůjčky“. Časem však tohle virtuální setkávání přestalo fanouškům stačit a hledal se způsob, jak se potkat i jinak. Tak vznikl nápad knižního bazaru, který odstartoval v květnu 2012.

V jednoduchosti je síla a ani bazar Hany Třeštíkové nemá ambici suplovat antikvariáty či knihovny. Je tak od všeho trochu: knihy se neprodávají ani nepůjčují, nýbrž jednoduše „posílají dál“. Takže přinesete to, co můžete postrádat, a když máte štěstí, odnesete si úlovek, bez kterého se vaše knihovna neobejde. V každém případě však bazar vykrystalizoval v místo setkávání – nad knihami tu rokují Letenští i ti z druhého konce města, štamgasti i náhodní návštěvníci, senioři se studenty i hipstery, o něž není na Letné nouze…

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar
Hana Třeštíková • Autor: Archiv
Hana Třeštíková • Autor: Archiv

Bazar, v jehož neustále obměňovaném fundusu je několik stovek knih, se koná každou první neděli v měsíci v mezaninu Bia Oko od října do června. Počet knih, které lze přinést nebo si naopak odnést, je omezen na deset titulů, ale nikdo tu nikoho nekontroluje; například bazarový štamgast, trpící chronickou nespavostí, si pravidelně odnáší dvacet až třicet knih, které další měsíc, přečtené, posílá dál.

Knihy se shromáždí na centrálním stole a pak již „žijí“ svým…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc