Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Kdo zvládne porazit Babiše

Pokud chce TOP 09 zachránit skomírající pravici, měla by se zbavit i druhého otce zakladatele

42-kom1
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Dobrovolný odchod Karla Schwarzenberga z čela TOP 09 podtrhává jednu z nejúspěšnějších politických kariér, které demokratické Česko (i schwarzenberský rod) zažilo. Jedna věc ji však kalí.

Pokud by se letos konaly v Česku parlamentní volby, občanská pravice by v nich zažila Waterloo. Tahouni porevolučních reforem, reprezentovaní dnes ODS a TOP 09, by podle průzkumů veřejného mínění získali dohromady méně než komunistická strana. A nejde o momentální výkyv. Vývoj za poslední dva roky ukazuje, že voliči s důstojným zastoupením politického proudu, který v největší míře symbolizuje polistopadové změny, nepočítají. Občanští demokraté poslední dva roky balancují těsně nad hranicí volitelnosti a zlepšení navzdory výměně vedení nepřichází. TOP 09 za rok a půl spadla z dvanácti procent na šest a také se musí strachovat o jistotu vstupu do příště voleného parlamentu. Také proto chce Schwarzenberg vést kandidátku v Praze i do příštích voleb.

Špatné je to i s vyhlídkami na vstup do vlády, pokud by se měnila. Koaliční potenciál občanské pravice nikdy nebyl horší než dnes. A co nelze také pominout – to vše se děje navzdory jejich fungování v opozici, kde až dosud všechny důležité strany popularitu nabíraly, nikoli ztrácely.

Přitom občanská pravice má zhruba stejně dobrý (nebo stejně špatný, záleží, jak to kdo vidí) psaný program, jako mívala dřív. Co do idejí a schopnosti řídit stát není očividně horší než její konkurenti. Opírá se o liberálně-konzervativní pohled na svět, který…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obal_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte