Že může být obtížné zaměřit svou pozornost na jeden z mnoha hlasů, že však přesto máme určitou schopnost to udělat, popsal poprvé v roce 1953 britský vědec Edward Cherry. Jev nazval „problém koktejlového večírku“, vědci jej ale mimo společenské sešlosti pozorovali například v řízení letového provozu. Několik pilotů se v těch dobách ozývalo ze stejného reproduktoru, a tak byla práce kontrolora poměrně nezáviděníhodná.

Letečtí dispečeři dnes už mají moderní techniku, civilizační šum se ale podepisuje na pozornosti každého z nás. Americká Doppler Labs nabízí řešení: má prototyp miniaturních sluchátek, která do vašeho zvukovodu pustí jen to, co si sami vyberete. Za zvukový procesor jim slouží mobilní telefon připojený přes bluetooth. Budete prý schopni odstínit šum (podobně jako to umějí některá pokročilejší sluchátka či mikrofony mobilních telefonů) a zesílit si hlas člověka, se kterým si zrovna povídáte – v kavárně, na večírku, v restauraci –, nebo třeba přednášejícího v konferenčním sále. Upravit si výšky, středové frekvence i basy na hudebním koncertě. Nebo zeslabit na minimum hučení motoru či plačící děti při cestě letadlem.

Doppler labs se vstupem na trh váhá, uvede nejdříve omezenou sérii sluchátek určenou pro hudební nadšence. Scoop od Soundhawk pak hodnotí uživatelé v internetovém obchodě amazon vesměs kladně. Ačkoli výrobek není konstruován jako medicínská kompenzační pomůcka pro lidi se sluchovými problémy, řadu fanoušků si našel i mezi nimi.

Autor je…

I_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte