Jakub Čech
Jakub Čech, 26.8.2015 • Autor: Matěj Stránský

Volební kampaň ho poprvé rozechvěla dřív, než se naučil jezdit na kole. V osmi letech jej nefunkční informační panel pro turisty rozčílil natolik, že napsal poprvé v životě článek do novin. Když mu bylo deset, vstoupil poprvé do místního občanského sdružení. Teď, na prahu střední školy, porazil v občanském sporu silnou instituci.

Patnáctiletého Jakuba Čecha z Prostějova začátkem léta zaujaly při sledování zastupitelstva dvě věci: vznik pozice mediální referentky na prostějovské radnici a jedna záhadná faktura v městském účetnictví. Podle zákona o svobodném přístupu k informacím žádal magistrát o dva dokumenty, které mu měly nejasnosti vysvětlit. Úředníci neodpověděli a místo toho napsali jeho rodičům, že syn bez jejich souhlasu žádost podat nemůže. Když mu radnice ani po zákonem dané lhůtě neodpověděla, obrátil se Jakub Čech se stížností na Olomoucký kraj. A ten mu dal koncem srpna za pravdu. „Každý nezletilý je způsobilý k právním jednáním co do povahy přiměřeným rozumové a volní vyspělosti jeho věku,“ citovali v rozhodnutí krajští zástupci občanský zákoník s tím, že patnáctiletí jsou trestně odpovědní a vykonávají i náročnější právní operace, než je žádost o informace. Oba požadované dokumenty Jakub Čech minulý týden konečně obdržel.

U patnáctiletého studenta by člověk nejspíš čekal, že bude řešit spolužačky, jezdit na skejtu nebo hrát v kapele. Proč vás tolik zajímá komunální politika?

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte