31-kom1
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Spis bývalého poslance, ministra a hejtmana Davida Ratha můžeme odložit ad acta. I když se bude odvolávat a dovolávat dalších instancí a nepochybně rozehraje další akty svého teatrálního představení, důkazy jsou přesvědčivé a verdikt srozumitelný. Případ Rath se posouvá do minulosti, ale ozvěna, kterou vyvolal, bude znít dlouho. Tedy aspoň doufejme.

Správný přístup

Soudní přelíčení mělo vše, co tak důležité jednání má mít. David Rath vyzkoušel veškeré možné cesty, jak se vyhnout verdiktu. Snažil se zpochybnit soudce, přísedící, českou justici jako takovou, mluvil o politickém spiknutí, vymýšlel si zdravotní komplikace, měnil advokáty, svou závěrečnou řeč pronášel několik dní. To vše za klidného přístupu soudce, který obžalovaného sice napomínal, ale zároveň mu poskytl prostor, jaký Rath potřeboval.

Nemělo to sice rozměr soudního dramatu, jak je známe z amerických filmů, ale nemůžeme chtít všechno. Někomu mohla taktika Davida Ratha připadat jako nepřípustné zdržování, nicméně každý má mít právo udělat maximum pro dokázání své neviny, a pokud není překročena mez únosnosti a okolnosti to umožňují, je velkorysost soudu více než namístě.

Pakliže bychom tedy hodnotili přístup české spravedlnosti v kauze David Rath, můžeme konstatovat, že jde o příkladný postup bez pochybností, zda nešlo o justiční omyl či politický proces. Dokonce největší pochybení justice v tomto případě, tedy příliš dlouhá vazba pro Davida Ratha, zdejší systém „napravil“. Ústavní soud se jej…

I_obal_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte