0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda25. 7. 20152 minuty

Návrat filmového oddechu

Sadomaso v kinech

V předchozích čtyřech letech zaznamenala česká kina výrazně slabší návštěvnost než ve stejném období předtím; jednalo se o rozdíl zhruba jeden a půl milionu prodaných lístků. V letošním prvním pololetí se ale návštěvnost začíná zvedat. Oproti loňsku je to o celých 17 procent na 6,33 milionu diváků. Jestli je to setrvalý trend, nebo jen výkyv daný přitažlivými tituly, na to si ještě musíme počkat.

Zatím se dá říci, že příčinou je především fenomén Padesáti odstínů šedi, pornomelodrama o dívce podléhající sadomasochistickému miliardáři vidělo u nás přes půl milionu lidí. Nejsme v tom až takovou výjimkou, jde o globální mánii – byť svět přece jen více zajímá druhý díl komiksu Avengers, sedmý díl automobilové honičky Rychle a zběsile a čtvrtý návrat dinosaurů v Jurském světě, které jsou u nás až na dalších místech. Kopírujeme i úspěch animovaných filmů pro děti – MimoňůSpongeboba.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Největším překvapením tuzemského žebříčku je každopádně řada českých oddechových filmů pohybujících se kolem dvousettisícové návštěvnosti a tržeb kolem 25 milionů korun – Hodinový manžel,Vybíjená,Fotograf,Život je život. I když tento typ produkce byl dříve úspěšnější, loni se zdálo, že mu pomalu odzvonilo. Nyní se lehce vrací, což signalizuje většinou jediné: horšící se ekonomické i jiné životní podmínky obyvatelstva, které ve chvílích krize dává přednost bezstarostné zábavě.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc