23 facebook
23 facebook • Autor: Respekt

Je možné na lidské potřebě spolu zadarmo komunikovat vydělat velké peníze? Nejúpornějším světovým hledačem odpovědi na tuhle otázku je Facebook, který minulý týden oslavil desáté výročí. Za tu dobu bezpochyby změnil svět: žádné jiné sociální síti se nepodařilo propojit tolik obyvatel planety na jednom místě. Nejpozději od vstupu Facebooku na burzu v květnu 2012 ale už také víme, že za proklamovaným korporátním heslem „spojovat lidi s přáteli a rodinou a pomáhat jim objevit ve světě důležité věci“ je velký byznys. Více než miliarda lidí, kteří Facebook používají, vypadá jako skvělá základna pro reklamní boom. Zatím to však není žádná sláva.

Očekávaný úspěch…

Zmíněná, necelé dva roky stará emise akcií znamenala zprvu grandiózní úspěch. Brzy ovšem následoval stejně závratný pád. Deník The Wall Street Journal tehdy označil nápad vedení Facebooku vstoupit na burzu za fiasko. Byl to ale chybný odhad.

Ten den, 18. května 2012, stála jedna akcie Facebooku 38 dolarů a kupující svým zájmem ohodnotili firmu na 104 miliard amerických dolarů. Facebook se tak stal historicky nejhodnotnějším nováčkem na americké burze. O měsíc později však stála ta samá akcie 29 dolarů a o další dva měsíce později už jen 19.

Této jen těžko vysvětlitelné nedůvěry se ale firma relativně rychle zbavila, zlom nastal v srpnu minulého roku. Tehdy cena jedné akcie definitivně překonala původních 38 dolarů a pak už jen stoupala. Čtvrtého února tohoto roku, v den desátého výročí, stál jeden jeho podíl rekordních 62 dolarů.

10. - 16. února, č. 7/2014
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

10. - 16. února, č. 7/2014
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte