Letadlo malajsijských aerolinek bylo odpáleno západními tajnými službami a lidé na palubě zemřeli už před výbuchem. Pěkný výklad a kolik mu asi v Rusku věří lidí! Smál jsem se a kroutil hlavou, dokud mi u nedělní kávy jeden člen mé vlastní rodiny neřekl tónem odmítajícím diskusi, že převrat v listopadu 1989 byl stejně celý naplánovaný Státní bezpečností. A bylo vymalováno.

Seděl jsem tam u stolku, zíral do hrnku a přemýšlel, jak mám teď poskládat dohromady všechny kusé informace, které jsem za posledních dvacet pět let vstřebal tak, že si nosím v hlavě úplně jinou verzi známých událostí: tu o rozpadajícím se Sovětském svazu a mohutné vlně odporu napříč celou společností, která prohnilý a nefunkční režim dorazila bez režie StB. Jenže to nejsem schopen doložit a vyargumentovat tak, abych svého oponenta přesvědčil, že propadl bludu konspirace, zatímco on mě viní z bludu svobody. Stejně tak bych nebyl schopen přesvědčit běžného Rusa, že teorie spiknutí západních rozvědek, v jejichž režii exploduje civilní letadlo, je prostě nesmysl.


Informace v dnešní době jsou, přes jejich záplavu, stejně jako ve středověku povětšinou neověřitelné a koneckonců, chcete-li, jeden z vážně míněných názorů je i ten, že celý svět je májá – přelud, který se nám jenom zdá. Vychází mi z…

11. - 17. srpna, č. 33/2014
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

11. - 17. srpna, č. 33/2014
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte