Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Tarantino kresleného filmu

Hlavní cenu Anifilmu už podruhé získal Bill Plympton

foto anifilm.cz
foto anifilm.cz • Autor: anifilm.cz

„Kdyby mi šoupli do filmu nějakého mončičáka, skončil by rozjetý náklaďákem na placku nebo stažený na plotě,“ vysvětloval jednou Bill Plympton, proč v mládí odmítl nastoupit do animátorského studia Walta Disneye. Dostal tehdy nabídku animovat postavu Džina v celovečerní pohádce Aladin (1992).

Do světa antropomorfních zvířátek s vykulenými kukadly by skutečně nezapadl. V jeho černých groteskách se realita přirozeně prostupuje se surreálnými sny, halucinacemi a vizemi. Často se v nich souloží, kouří, nezřízeně pije, pulzují a explodují v nich různé tekutiny, ženy diváka atakují přetékajícími vnadami. Bill Plympton zkrátka svou imaginaci nijak neomezuje. Ve své tvorbě navazuje na avantgardu, punkrockovou hudební scénu i alternativní americký komiks osmdesátých let. Je nekorektní, fyzický, smyslný. A především je nezávislý – na společenských normách i filmovém byznysu. Na rozdíl od animátorských stohlavých armád studia Disney nebo japonského studia Ghibli si své snímky sám kreslí (pastelem, olejem, tuší) i skenuje, přičemž počet záběrů u jeho celovečerních němých filmů dosahuje průměrně 30–40 tisíc. Sám si své filmy také produkuje a shání na ně peníze. Nevysílají se proto v televizích a jen těžko pronikají na plátna kin. Přesto je jeho celovečerní film Cheatin’ (2013) už třetím…

19. - 25. května, č. 21/2014
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

19. - 25. května, č. 21/2014
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte