24 A reuters R02 2014
24 A reuters R02 2014 • Autor: Globe Media / Reuters

Ve Volgogradu na jihozápadě Ruska právě začíná pokojné nedělní odpoledne. Dva dny před koncem prosince se na zdejším vlakovém nádraží rojí lidé, kteří čekají na svůj spoj nebo na vlak z Moskvy, jenž má za půl hodiny přivézt jejich blízké. Cvrkot sleduje devětadvacetiletý policista Dmitrij Makovkin, který má zrovna službu u detektorů kovů, jimiž musí projít každý, kdo se chce dostat do nitra okázale vyzdobené historické stanice. Pětačtyřicet minut po poledni jeho oči padnou na postavu, která při pohledu na vstupní ochranu nádraží viditelně zaváhá. Policista zbystří, udělá krok směrem k ní a objekt jeho zájmu okamžitě zrychlí chůzi. Co se stalo pak, si svědci vybavují už jenom matně. Mladý muž, který je ve službě teprve pátým rokem, postavu doběhne, podle některých ji zalehne svým tělem, pak se otřese zem, plameny vyšlehnou až k vysokému stropu a sklo z desítek oken se vysype na zem. Výbušnina pod kabátem útočníka, kterou mladý policista postřehl dřív než kdokoli jiný, je tak silná, že chvění je cítit i na parkovišti před nádražím. Sekundy poté už taxikáři spěšně nakládají raněné do aut, což pomůže zachránit několik životů ještě před příjezdem prvních sanitek, a lidé se začínají rozhlížet, kdo výbuch přežil. „Šťastný nový rok“ hlásá reklamní billboard nad místem, odkud 38 lidí putuje do nemocnic a 17 rovnou do márnice.

6. - 12. ledna, č. 2/2014
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

6. - 12. ledna, č. 2/2014
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte