Docent Putna protestující proti Zemanově kandidatuře na prezidenta
Docent Putna protestující proti Zemanově kandidatuře na prezidenta • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

A tenhle znáte? Krátce poté, co se český prezident po oslavě na ruské ambasádě evidentně opilý potácel před kamerami na slavnostním rituálu korunovačních klenotů, odmítl podepsat profesuru akademikovi s vysvětlením, že se špatně chová na veřejnosti.

Alespoň trochu soustředění konzumenti médií vědí, že to, co vypadá jako vtip, je jeden z nejnovějších vhledů do života v Česku, kde se pěstování úcty k nejvyšším reprezentantům státu stalo zase o něco těžší disciplínou.

Ministrova chyba

Takový spor o prezidentské kompetence se v Česku ještě neřešil. Jak díky týden trvající mediální bouři neví už dnes zřejmě jen pár šťastlivců, že prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat kulturního antropologa Martina C. Putnu profesorem, protože mu prý vadí Putnova účast na pražském pochodu homosexuálů. Rektoři začali Zemana kritizovat kvůli útoku na akademické svobody, profesorští čekatelé hrozili bojkotem prezidentského jmenování, právníci kázali, že hlava státu profesury podepisovat prostě musí. Zeman kontroval, že není žádný podepisovací stroj – až nakonec po šesti dnech mely ustoupil. Putnovi prý profesuru podepíše, ruku mu ale nepodá a diplom má někde předat ministr školství. Poslanci se Zemanovy vzpou­ry lekli a začali mluvit o tom, že je třeba prezidentovi pravomoc jmenování profesorů vzít. A totéž pak se zpožděním navrhl i samotný Zeman: slepé podepisování ho prý nebaví, takže vybídl vládu, ať si profesory jmenuje sama.

27. května - 2. června 2013, č. 22/13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

27. května - 2. června 2013, č. 22/13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte