Matematika s chutí. (ZŠ Dědina)
Matematika s chutí. (ZŠ Dědina) • Autor: Karel Cudlín

Právě skončený třetí ročník státní maturity vylučuje jakékoli pochyby. Tato země má vážný problém s matematikou. Pětina studentů letos neudělala test z tohoto zásadního předmětu. Zatímco zkoušku z češtiny zvládnou skoro všichni, matematika je postrach (předloni test neudělalo 15,4 procenta studentů, loni 19,6 procenta a letos dokonce 20,6 procenta studentů).

Jsou to alarmující čísla: test z češtiny dělají teenageři povinně, ale mezi matematikou a cizím jazykem si volí. Tato poznámka znamená, že skoro šest a půl tisíce studentů nezvládá test z předmětu, který si sami dobrovolně vybrali. Znamená naznačený trend, že čeští maturanti jsou čím hloupější?

Stále dolů

Češi si před patnácti lety právem libovali, že jsme matematická velmoc. V mezinárodních testech našim dětem sice nikdy moc nešlo čtení, zato matematika se jim dařila. V polovině devadesátých let minulého století patřily k nejlepším na světě, před nimi byli jen „asijští tygři“. Dosáhli jsme nicméně ještě jednoho prvenství – české děti nenáviděly matematiku nejvíc ze všech. Většina učitelů nad tím tehdy mávla rukou s tím, že dril a kázeň dětem sice nejsou příjemné, ale vedou k výsledkům. Jenže od té doby jsme se v mezinárodním srovnání jen propadali.

27. května - 2. června 2013, č. 22/13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

27. května - 2. června 2013, č. 22/13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte