0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Společnost26. 2. 20128 minut

Nehmotní myslivci

Proč se seznam zdejších ohrožených tradic rozrostl o další druh

37H R09 2012 • Autor: Respekt

Jízda králů, verbuňk, masopustní masky a sokolnictví – to byl až dosud celý seznam národního nehmotnéhokulturního dědictví. Teď přibyla pátá položka: myslivost.

Na soupisku opečovávaných tradic přitom patří jen ty nejvýjimečnější, jimž bez ochrany a peněžité pomoci hrozí zánik. Pád tuzemských myslivců mezi „ohrožené druhy“ proto vzbudil všeobecné překvapení.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Dosáhnout na granty

Listinu s úředním názvem Seznam nemateriálních statků tradiční a lidové kultury ČR sepsalo ministerstvo kultury před třemi roky. Jeho úředníci totiž chtěli dostat nějaké české tradiční činnosti na mezinárodní seznam OSN – kde už je třeba argentinské tango, výroba šatů z kůry v Ugandě nebo pekingská opera – a podmínkou toho je mít nějakou podobnou tabulku doma. Tradice, které se na českou verzi soupisu dostanou, získají kromě prestiže i prostředky na vydávání propagačních brožur a přednostní právo na vládní granty.

Veškeré položky na seznamu musí schválit ministerstvo kultury. Slovácký tanec vojenských rekrutů verbuňk, masopustní maškary z Hlinecka a vlčnovská jízda králů se na něj dostaly hned s jeho založením. „Jsou to tradice, které se zachovaly ve vysoce původní podobě, na jejich jedinečnosti se shodnou všichni folkloristé,“ říká Věra Skopová, jež na ministerstvu kultury za ochranu lidových tradic zodpovídá. V…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc