Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Náš Kraj, nacházející se v srdci Středozemě, je bytostnou součástí Západu. To jsme, možná i díky Tolkienovi, v posledních dvou desetiletích brali za základní axiom, který nelze zpochybnit. Vždy jsme byli tak trochu do sebe zahledění hobiti, kteří mají rádi své pohodlí a pivko a kteří se moc nestarají, co se děje venku. Ale když bylo třeba, našel se mezi námi odvážný Frodo, jenž se svou družinou okouzlil obyvatele Západu natolik, že nás postupně vzali zpět mezi sebe. Frodo však odešel do Šedých přístavů a historici snad jednou přesně zjistí, proč se původně prozápadní hobit, který jej vystřídal na Hradě, otočil směrem k Východu. Podobně psychologové možná vysvětlí s použitím Freudova termínu „přenos“, proč začal otravovat Kraj řečmi o tom, že Západ je prohnilý a nemá nám k spravování věcí veřejných co říci.

Naše současná vláda mi donedávna připadala jako typicky hobití, ani moc dobrá, ani moc špatná, prostě taková, jakou si zasloužíme. A premiér se mi také až na pár excesů kolem ministerstev životního prostředí a školství zdál jako hobit-vladyka, kterého v Kraji sice není důvod příliš oslavovat, ale půjde to s ním čtyři roky vydržet. Pokud by pokračovalo minulé období klidu a blahobytu, možná bychom si ani nevšimli, že se s naším vladykou děje něco divného. Nyní, kdy na Západě řeší závažné ekonomické problémy, však vyplývají jeho podivnosti na povrch. Jako by náš…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Autor: nemec

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.