Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Politika

Německé odcházení

Angela Merkelová ztrácí už svého druhého prezidenta

29 R08 2012 • Autor: Respekt
29 R08 2012 • Autor: Respekt

„Z celého srdce přeji naší zemi politickou kulturu, ve které budou občané uznávat nesmírnou hodnotu demokracie,“ řekl Christian Wulff na rozloučenou. „A co je nejdůležitější – demokracii, za kterou se budou rádi angažovat.“ Fotografové v tu chvíli cvakali Wulffovy poslední snímky ve funkci prezidenta Německa, jen chvíli předtím totiž oznámil svou rezignaci.

Vyvrcholila tak dvouměsíční aféra, která Němcům politiku a politickou kulturu o něco více znechutila. Poprvé v historii Spolkové republiky se do podezřelých korupčních sítí začal zaplétat prezident. Tedy člověk, který v tamním politickém systému nemá významné pravomoci a jehož hlavní úlohou je stmelovat společnost, sloužit jako vzor, morální autorita.

Na Christiana Wulffa se provalily dosud neznámé detaily z dob jeho minulého působení ve funkci ministerského předsedy Dolního Saska. Vzal si tehdy výhodnou půjčku od bohatých rodinných známých. Nechal si dále od filmaře, jemuž předtím zemská vláda ručila za půjčku, zaplatit dovolenou na baltském ostrově Sylt. Jeho dlouholetý tiskový mluvčí je navíc podezřelý z korupce. Prezident před plánovaným zveřejněním první aféry telefonoval do redakce deníku Bild a vyvolal tak podezření, že chtěl zveřejnění článku zabránit a zasáhnout tím do svobody tisku.

Nezaplacené účty za hotely a dovolenou na Syltu minulý čtvrtek dohnaly…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Autor: nemec

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.