Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Eseje

Jak velká je íránská hrozba?

Obavy Izraele nejsou nové, Západ je zná z vlastní zkušenosti

Fareed Zakaria • Autor: Archiv
Fareed Zakaria • Autor: Archiv

V debatách o Íránu se v poslední době objevil nový pojem, tzv. zóna imunity. Myšlenku často vysvětluje izraelský ministr obrany Ehud Barak a spočívá v tom, že Írán již brzy se svým nukleárním projektem pokročí tak daleko, že ho Izrael už nebude schopen zásadním způsobem narušit.

 

I když máme nyní k dispozici čerstvé detaily, samotný strategický koncept není samozřejmě nový. Státy i v minulosti často věřily, že se čas vhodný k zásahu krátí, a tento směr úvah téměř vždy vedl ke katastrofě. Nejznámějším příkladem je německé rozhodnutí rozpoutat konflikt, kterému se později začalo říkat první světová válka. Německé vrchní velení věřilo, že Rusko – vnímané jako úhlavní nepřítel – přezbrojuje takovým tempem, že brzy zcela vymaže německou vojenskou moc. Němci se obávali, že během dvou let, do roku 1916, získá Rusko významnou, pravděpodobně nezvratnou strategickou převahu.

Když se potom v červnu 1914 vyostřila situace na Balkáně, Německo se rozhodlo jednat. Ve snaze zabránit Rusku v dosažení zóny imunity napadlo Německo Francii (hlavního spojence Ruska) a Belgii. Události zatáhly do války Británii a uvedly do pohybu evropský válečný konflikt na dvou frontách, jenž trval čtyři roky a vyžádal si 37 milionů obětí.

Již jsme to jednou říkali 

Nechci v žádném případě…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Autor: nemec

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.