0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Civilizace19. 2. 201210 minut

Hledání nové Země

Najít svět s kapalnou vodou u hvězdy podobné Slunci? Není to nemožné. Zdá se, že planety velikosti té naší jsou v kosmu běžné.

Pozorování začíná. (Hvězdárna v Sedlčanech) • Autor: Matěj Stránský

Nad hlavou se rýsuje stín velkého dalekohledu mířícího k obloze, otvorem v kupoli hvězdárny proniká dovnitř patnáctistupňový mráz únorové noci.

Že astronomie už ztratila veškerou romantiku, protože chvíle pod hvězdnou oblohou nahradila vyhřátá místnost s obrazovkou počítače? Sedlčanský hvězdář František Lomoz je živoucím důkazem, že to nemusí být vždy pravda. Pozorování sice může provádět i přes internet ze svého domku, přesto se ale musí na místní nevytápěnou observatoř vypravit často i několikrát za noc: nastavit dalekohled na nový nebeský cíl, ráno uzavřít kupoli…

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Dnešní noc chce František Lomoz pozorovat planetu o něco větší než Jupiter, která není v naší sluneční soustavě. Obíhá kolem hvězdy Qatar 1 v souhvězdí Draka, 550 světelných let od Země. Kdybychom něco takového napsali ještě koncem 80. let minulého století, poklepal by si každý astronom na čelo. Copak by relativně malý dalekohled lokální hvězdárny mohl v kosmu zachytit tak nesmírně vzdálený, světlem hvězdy zcela „přezářený“ objekt?

71 D civil R08 2012 • Autor: Respekt
71 D civil R08 2012
71 D civil R08 2012 • Autor: Respekt

Planeta tří sluncí

Lidé už staletí…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc