Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Politika

Co prozradily pařezy

Odhalení, kdo měl pravdu v loňském kácení uvnitř šumavského národního parku, se blíží

Nárazníkové pásmo pro kůrovce i odpor. • Autor: Milan Jaroš
Nárazníkové pásmo pro kůrovce i odpor. • Autor: Milan Jaroš

Od nevídané vlny odporu proti kácení v Národním parku Šumava uběhl půlrok a jasný závěr, kdo měl v tehdejší bouři pravdu, pořád chybí. „Asi to celé usnulo,“ soudí jeden z vůdců tehdejší lidské blokády chránící stromy proti dřevorubcům Jaromír Bláha z Hnutí Duha. Ale není tomu tak.

Letní postup správy národního parku vyšetřuje Česká inspekce životního prostředí a podle informací Respektu si inspektoři nechali zpracovat detailní analýzu, co letní kácení šumavským lesům způsobilo a jestli mělo smysl. Rozbor je už hotov a odpovědi na šumavské dilema „kácet, či nekácet“ jsme tak zřejmě blíž, než by se na první pohled mohlo zdát.

 

Dřív jste neprotestovali

Inspekce životního prostředí je pro ochranu přírody zásadníinstituce. Proti jejím verdiktům se nelze odvolat a autorita inspektorů ve věcech ochrany přírody je tak srovnatelná třeba s ústavními soudci. Pracovníci inspekce většinou rozhodují ve sporných případech sami na základě svých znalostí. O stanoviska dalších znalců žádají jenom ve výjimečně komplikovaných případech, jako byl právě ten týkající se šumavského „boje proti kůrovci“. V něm se totiž musí posuzovat hned několik otázek najednou: od detailů, jako je dopad rušivé činnosti dřevorubců na existenci plachého a přísně chráněného šumavského tetřeva, až po komplexní otázku, za jakých okolností má kácení…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Autor: nemec

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.