Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost, Trendy

Stvoření granátu

85 profimedia R45 2012 • Autor: Respekt
85 profimedia R45 2012 • Autor: Respekt

Na to, jak byl svět stvořen rychle, byl stvořen docela dobře. Až na pár výjimek. Tak třeba je škoda, že banány víc nepřipomínají banánky v čokoládě. A také je škoda, že granátové jablko nechutná aspoň tak dobře jako šampon s vůní granátového jablka voní. Granátové jablko totiž nevoní ani nechutná skoro vůbec. Nicméně lidstvo se už pár tisíc let snaží přesvědčit o opaku a docela se mu to daří. Tudíž jsou granátová jablka v módě, jsou považována za zdravá, afrodiziakální, a zvláště sugestibilními jedinci dokonce za lahodná. Právě teď v teplých končinách, jako je Španělsko a Turecko, granátová jablka dozrávají, takže je možné zahájit další sezonu smiřování s tímto plodem.

Granátové jablko vytrestalo již Persefonu. Aniž bychom chtěli otravovat mytologií, připomínáme, že její manžel Hádés hučel do Persefony, že to je dobré a zdravé a ať si dá. Ač snědla jen šest semínek, a to čistě ze zdvořilosti, musela pak trávit půl života v podsvětí. Dále je známo, že také vůbec první křesťanský obraz, mozaika z kostelíka v Dorsetu, zahrnuje granátová jablka. Předci je však vyobrazili spíše jako asymetrické ředkve, což naznačuje, že také oni měli k tomuto ovoci složitý vztah. Z roku 1445 se pak dochoval další zajímavý obraz. Sám renesanční mistr Botticelli vymaloval na obrazu Madona s granátovým jablkem Ježíška s nápadně kyselým výrazem ve tváři.…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.