Toto staré dilema z fiktivních Foglarových Stínadel se může v Evropě zanedlouho zhmotnit v další nutnosti volby, před kterou nebyla ještě postavena. Když jsem letos po dvanácti letech projížděl centrálními provinciemi Číny, zhruba mezi Čcheng-tu a Šanghají, byl jsem naprosto šokován rychlostí ekonomického rozvoje a technického pokroku. Náhle mi bylo jasné, že nestane-li se něco zcela nepředvídatelného, upadne tak do deseti let Evropa do ekonomické a v důsledku toho také politické závislosti na Číně. Do pěti let lze velmi reálně očekávat, že se evropské, tj. také naše, politické strany budou profilovat jako buď pročínské, nebo protičínské – nedávná drobná aféra s „dalajlamismem“ toho byla první, pro mnohé ještě sotva patrnou vlaštovkou. Ponechme teď stranou, že naše země si do Tibetu projikovala vše dobré a duchovní a do vlastní Číny vše temné. Je to dostatečně daleko, aby protichůdné detaily nerušily krystalicky čistý pohled na věc. Je snad lépe, vidí-li se takováto jednoznačnost v dáli nežli chtít „zahnat Němce vrahy do pekel, kam patří…“ – to by se muselo začít už v Jihlavě.


Přál bych Tibeťanům co nejvíce kulturní samostatnosti a jejich vůdci ještě dlouhá léta a zdárnou příští reinkarnaci, jen bych připomněl, že problém je zašmodrchanější,…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte