Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Jsem člověk, která píše

Předminulý pátek v Černínském paláci, na konferenci o česko-německých vztazích, přednášeli muži v obleku. Já jediná žena. Jejich a moje slova byla tak jiná. Všichni optimisté, já pesimistka. Ne, lépe: realistka. Člověk se nemění ze dne na den. Mluvilo se o i menšinách. Nevím, kdo nebo co to je. Každý jedinec je menšina. A nezávislost dnes vypadá zatraceně jinak, svět je svým způsobem drsnější: nestačí nosit dlouhé vlasy, chodit na zakázané koncerty. O pauze jsem se dívala z okna, z něhož padalo tělo Jana Masaryka. A myslela na jiná těla. Co obnáší narodit se v kůži ženy. Co obnažil nedávný případ znásilněné Tunisanky, vzápětí odsouzené za nemravnost. Není výjimečný. Jsou oblasti, kde lidská bytost s vaginou žádná práva nemá. Ale vymyká se. Policií se zastrašit nedala. Čímž vzbudila solidaritu žen na celém světě. Její tělo neúhybně prosvětluje, jak funguje systém. Muži ho znají, jsou jeho strůjci. Na jiné konferenci, historiků, se muži rozčilovali, kdo kdy koho odškodní. Zeptala jsem se, kdo odškodní všechny ty ženy, které za války znásilňovali vojáci všech národností a šarží. Vypukla panika, o takový úhel pohledu Evropa nestojí. O úrovni české společnosti vypovídají reakce. Reakce na Tunisanku byly stejné jako v případu šéfa MMF Strauss-Kahna, obviněného ze znásilnění pokojské: bůh ví, jak to bylo, třeba si to i užila. Zlehčování zločinu na krev a…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
2012_obalka_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte