Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Jsem člověk, která píše

Předminulý pátek v Černínském paláci, na konferenci o česko-německých vztazích, přednášeli muži v obleku. Já jediná žena. Jejich a moje slova byla tak jiná. Všichni optimisté, já pesimistka. Ne, lépe: realistka. Člověk se nemění ze dne na den. Mluvilo se o i menšinách. Nevím, kdo nebo co to je. Každý jedinec je menšina. A nezávislost dnes vypadá zatraceně jinak, svět je svým způsobem drsnější: nestačí nosit dlouhé vlasy, chodit na zakázané koncerty. O pauze jsem se dívala z okna, z něhož padalo tělo Jana Masaryka. A myslela na jiná těla. Co obnáší narodit se v kůži ženy. Co obnažil nedávný případ znásilněné Tunisanky, vzápětí odsouzené za nemravnost. Není výjimečný. Jsou oblasti, kde lidská bytost s vaginou žádná práva nemá. Ale vymyká se. Policií se zastrašit nedala. Čímž vzbudila solidaritu žen na celém světě. Její tělo neúhybně prosvětluje, jak funguje systém. Muži ho znají, jsou jeho strůjci. Na jiné konferenci, historiků, se muži rozčilovali, kdo kdy koho odškodní. Zeptala jsem se, kdo odškodní všechny ty ženy, které za války znásilňovali vojáci všech národností a šarží. Vypukla panika, o takový úhel pohledu Evropa nestojí. O úrovni české společnosti vypovídají reakce. Reakce na Tunisanku byly stejné jako v případu šéfa MMF Strauss-Kahna, obviněného ze znásilnění pokojské: bůh ví, jak to bylo, třeba si to i užila. Zlehčování zločinu na krev a…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.