42 B R32 2012
42 B R32 2012 • Autor: Respekt

„Chci, aby skončilo období rozmělňování odpovědnosti,“ říká nová vrchní pražská zástupkyně Lenka Bradáčová. A slibuje, že její úřad přestane nesmyslně šikanovat podřízené instituce, po kterých dříve požadoval zprávy o všech důležitých případech. Právě tento systém podle ní mohl vést k včasnému upozornění korupčníků a překažení jejich stíhání.

42 A R32 2012
42 A R32 2012 • Autor: Respekt

Jste dobrá mírotvůrkyně?

Nevím, já jsem ještě žádnou válku nezažila.

Premiér Nečas i ministr spravedlnosti Blažek ale mluví o válce dvou skupin ve státním zastupitelství.

Ve státním zastupitelství žádná válka neprobíhá. Názorové střety ano. A jestli jsem člověk, který je schopen najít mezi nimi kompromis, to se teprve ukáže.

Když tedy ministr spravedlnosti Blažek v souvislosti s vaším jmenováním řekl, že očekává, že ve státním zastupitelství nastolíte „klid a mír“, sdělil vám, co tím myslí?

Ne, se mnou o žádném klidu a míru nemluvil, o tom jsem se dozvěděla až z médií. Spolu jsme se bavili pouze o koncepčních věcech. Například o novém zákonu o státním zastupitelství, kdy vyjádřil obavy, že tak, jak byl navržen, by mohl vést ke koncentraci moci v nejvyšších patrech soustavy a k riziku jejího zneužití.

Dostala jste od něj nějaké mantinely pro vaši práci?

Nic takového nepadlo. Jediné, co mi ministr Blažek ve vztahu k vrchnímu zastupitelství řekl, bylo ujištění, že personální otázky včetně výběru náměstků jsou plně v mé kompetenci.

TOP 09 a speciálně její místopředseda Kalousek uspořádali mimořádnou tiskovou konferenci, na které považovali za nutné naléhat na ministra spravedlnosti, aby vás jmenoval do úřadu. Bavila jste se o své kandidatuře s Miroslavem Kalouskem nebo s vedením TOP 09?

Nikdy. S panem ministrem financí jsem nemluvila a nikdy jsme se osobně nepotkali. A nemluvila jsem ani s nikým z těch čelných představitelů, kteří v TOP 09 působí.

Až do této chvíle vás ale nijak nepodporovali. Vystoupili až v momentu, kdy byla jejich přední politička Vlasta Parkanová Poslaneckou sněmovnou vydána k trestnímu stíhání, které dozoruje právě vrchní zastupitelství.

Každá politická strana sbírá body, a tak si v TOP 09 nejspíše vyhodnotili, že tady je dobré směrem ke mně nějak zareagovat. Já toto vidím jako součást politických střetů, prostě tvoření politiky.

V kuloárech jste se ale prý několikrát nechala slyšet, že byste případ CASA nestíhala, že na to není dostatek důkazů.

V žádném případě jsem se takhle ke kauze CASA nevyjadřovala. Jde o naprostou fámu.


Co kdybyste k takovému názoru později došla? Jak potom vysvětlíte veřejnosti, že nešlo o výměnný obchod s TOP 09?

Buď důkazy jsou, nebo nejsou. Pokud důkazy nebudou a státní zástupce se rozhodne kauzu zastavit, tak ji zastaví. I když to u veřejnosti může vzbuzovat spekulace. Vše ale musí být striktně podle zákona.

Jak byste se vlastně zachovala, kdyby po vás ministr financí chtěl, abyste zasáhla ve prospěch Vlasty Parkanové? Sepsala byste o požadavku ministra písemný záznam, jako to udělal vyšetřovatel Mazánek, nebo byste postupovala jako policejní prezident Lessy, který to nepovažoval za nutné?

Sepsala bych záznam a ještě bych vyzvala toho kterého politika, aby mi oficiálně napsal podání, co mi chce sdělit, a podepsal ho. Založila bych spis na tu situaci a informovala bych nejvyššího státního zástupce. A samozřejmě bych příslušnému politikovi napsala, že na základě toho, co mi sdělil, jej žádám o potvrzení této informace písemně a s podpisem.

2012_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2012_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte