20120619 118
20120619 118 • Autor: Respekt

Josef Straka (1972), vytrvalý chodec po evropských metropolích, je básníkem tiché moderní neukotvenosti a tlumeného neklidu. V jeho básních a drobných prózách je vždy nějak obsažen střet s prostorem, jenž vybízí k výpravám, zas a znovu je však shledáván chvějivě vyprázdněný. Podobné texty básník nabídl v knihách Hotel Bristol (2004), Město Mons (2005) či Kostel v mlze (2008). Straka nepodniká pouť odněkud někam. I on je sice „posedlý“ vytyčenými cíli a dobytými městskými kótami, jeho diskrétní chodecké „revolty“ však vpravdě vrcholí až zblouděním někde na předměstí, kdy se básníkovi otevře nečekaný průhled ke skrytým subtilním podstatám. Straka se dovede ztratit na prahu domova – a sám sebe zas najde v nejzazším bistru v hloubi „cizího“ velkoměsta.

Jakub Řehák (1978) cestuje trochu jinými končinami. Jeho město je zbrázděné představivostí, osobními fantomy, podvratnými múzami, vábivými i matoucími příznaky. Řehák je básník apollinairovské dikce, kráčející neoavantgardista, před nímž se prostor města rozevírá jako jeden velký příslib, hluboké nadechnutí. Ani on není poutník, ale spíš „jezdec“ svého druhu, cestou zahlédnuté obrazy, nečekané trhliny a švy splývají v naléhavé basnické pásmo, jehož prostřednictvím se básník snaží přiblížit k tajemství bytí, dohmátnout k základnímu znaku existence. Řehák je dosud autorem jediné sbírky Světla mezi prkny (2008). Báseň Egretta nigra je součástí delší rukopisné skladby Yellow umbrella.

2012_obalka_R26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2012_obalka_R26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte