Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Politika

Konec kompromisů

Trh je konečně otevřen a české vlaky ztrácejí někdejší mrtvolnou atmosféru

19 A jaros varianta R19 201 • Autor: Respekt
19 A jaros varianta R19 201 • Autor: Respekt

Z úspěchů konkurence se zpravidla příliš neradujeme. Zvlášť pokud jde o byznys, ve kterém se točí miliardy a rizika jsou značná. Majiteli začínající železniční společnosti Leo Express Leoši Novotnému se přesto rozzáří oči, když přijde řeč na to, že jeho konkurent zřejmě získá kontrakt na provoz mezinárodních rychlíků z Prahy do Hamburku. „Je to jednoznačně skvělá zpráva,“ komentuje bez zaváhání prohlášení, které na začátku minulého týdne vydal německý národní železniční dopravce Deutsche Bahn (DB). Stálo v něm, že o provozu mezinárodního spoje už DB nebudou vyjednávat s Českými drahami, jak bylo doposud zvykem, ale s malou železniční firmou RegioJet brněnského podnikatele Radima Jančury.

Přestože se Novotný letos chystá se svými zbrusu novými vlaky (vzal si na ně miliardový úvěr) s Jančurou bojovat o zákazníky na lukrativní lince Praha–Ostrava, považuje jeho současnou expanzi na mezinárodní linky za báječnou věc. DB jsou totiž největším a nejúspěšnějším dopravcem v Evropě. A jestliže taková společnost dá najevo, že víc věří nové malé soukromé firmě než zavedeným, je to pro všechny začátečníky v železničním byznysu podle Novotného skvělá zpráva. „Když jsem před dvěma lety začínal, panovala velká skepse, že je vůbec možné na trhu ovládaném Českými drahami obstát,“ připomíná. „Tyhle pochybnosti už dávno neplatí.“

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Autor: mocek

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.