Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost, Trendy

Čínské bublinky

77 sloupek Mr T in DC R16 2 • Autor: Respekt
77 sloupek Mr T in DC R16 2 • Autor: Respekt

Dnes tedy lekce čínštiny. Stalo se totiž, co už jsme na tomto místě mnohokrát předpověděli. Čína ovládla svět. Zatímco ekonomové řešili hegemonii jenu, mazaní Asijci zvítězili škrobovými kuličkami. Proto jsme připravili základní čínské pojmosloví týkající se škrobu a produktů z něj. Doporučujeme tento sloupek podle svislé čáry odstřihnout a uschovat pro případ, že by se ČR v budoucnu náhodou jmenovala ČLR.

Tak tedy: Tchaj-wan je ostrov v jihovýchodní Asii, který má 23 234 003 obyvatel, z nichž každý sní za rok v průměru 23 234 003 (zhruba dvě igelitky) škrobových kuliček. Kuličky ze škrobu tapioka a z rostliny maniok (toto si zafixujte) jsou ve velkém konzumovány nejen na Tchaj­-wanu, ale též v kontinentální Číně a po celé Asii, což překvapí, zvláště, když uvážíme, že nemají žádnou chuť, vůni ani barvu. Jsou však neodolatelně QQ.QQ je čínské označení pro konzistenci na pomezí gumovitosti a kožovitosti, a právě takové jsou tapiokové kuličky. Na Tchaj-wanu se jim říká též boba, což je údajně rovněž označení pro ženský prs, proto se radí tento termín v debatě o škrobových produktech používat s opatrností.A teď to hlavní, bubble tea. Bubble tea je nástroj plíživé asijské expanze. Vznikl tak, že někoho nespoutaného normální logikou napadlo nasypat škrobové kuličky do čaje, což se údajně stalo u jednoho čajového stánku na Tchaj-wanu. A…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Autor: mocek

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.