Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Civilizace

Nechte nás být

Amazonští indiáni se ocitají pod rostoucím tlakem civilizace, o kterou vůbec nestojí

71 B R12 2012 • Autor: Respekt
71 B R12 2012 • Autor: Respekt

Indiáni etnické skupiny Mashco-Piro, žijící dosud v amazonském pralese mimo civilizaci, se podle nedávných zpráv v médiích dali do pohybu, opouštějí svá tradiční území a ohrožují jiná etnika i turisty. Příčin může být víc, zdá se ale, že problém je ve stoupajícím tlaku, který civilizace na indiány vyvíjí.

Amazonie, oblast velká téměř jako Evropa, je plná paradoxů již od svého objevení. Stále je to v mnoha ohledech území nikoho a zároveň si na „plíce světa“ všichni dělají nárok. V roce 1989 se Al Gore, tehdy americký senátor, nechal slyšet, že „Amazonie nepatří Brazilcům, jak se oni mylně domnívají, ale patří nám všem“. Na to jsou ovšem Brazilci, na jejichž území se rozkládá 60 procent amazonského pralesa, mimořádně citliví. Vláda bývalého brazilského prezidenta Luly da Silvy dokonce chtěla zavést speciální povolení pro vstup cizinců na amazonskou půdu – argumentovala tím, že jediným jejich cílem je biopirátství. Podobná obvinění vycházejí ze 136 let staré kauzy, kdy sir Henry Alexander Wickham vyvezl 70 tisíc semen kaučukovníku, z nichž se sice uchytily pouhé tři tisíce, přesto znamenaly začátek rozvoje asijských plantáží a konec amazonské kaučukové horečky.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.