Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

Století a šťastní

V čem vězí tajemství dlouhověkosti

V Domově důchodců v Náchodě bývá obvykle klid, dnes se tu ale dveře netrhnou. Na lůžku ve svém pokoji v prvním patře sedí svátečně oblečený muž, přijímá gratulace a nabízí příchozím kávu a obložené chlebíčky. Jeho narozeniny vyšly právě na den, kdy v zemi začíná státní smutek. „Havla jsem měl rád,“ pokyvuje hlavou Karel Kašpárek, „nejvíc se mi líbilo, jak koulel za Hitlera ty sudy v pivovaře.“

Vnučka pohladí starého pána po hlavě a vysvětlí přítomným, že dědečkovi se ty totality občas popletou. Není divu. Pan Kašpárek se narodil v roce, kdy v Praze naposledy vyjela koňská dráha, císař František Josef přiznal občanská práva menšinám na Moravě a v nevadské poušti se zrodilo Las Vegas. Nejstarší český muž dnes slaví 106. narozeniny.

Vchází starosta Náchoda s pugétem, bodře zdraví všechny přítomné a stejně jako loni mu pan Kašpárek musí slíbit, že se napřesrok znovu sejdou. „Hlavně abyste vydržel vy,“ opáčí šibalsky jubilant a starosta se rozesměje. Má dnes pro nejstaršího Čecha překvapení. Přivezl s sebou na návštěvu jeho někdejšího souseda a starého známého z Bělovsi pana Šubrta. Je mu devadesát osm, teď odkládá hole, usedá na lůžko a za chvíli si už oba starci zaujatě povídají. O nedávné smrti mlynářky Hejzlarové…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Autor: nemec

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.