Pokud hledáme slova, která loni ovládala českou veřejnou scénu, je prakticky nemožné minout termín „nepřizpůsobivý“. Jeho obliba v médiích vypadá v řeči čísel zhruba takto: v roce 1991 ho celostátní deníky tehdejšího Československa použily jen dvakrát, o deset let později už zaznělo stokrát častěji a loni se o „nepřizpůsobivých“ psalo v osmi stovkách článků. A vývoj zároveň zásadně proměnil jeho původní význam.

 

My máme jasno

Koncem září přistál Radě pro rozhlasové a televizní vysílání ve schránce rozzlobený dopis, podepsaný šéfkou Českého helsinského výboru Annou Šabatovou a novinářem Petrem Uhlem. „Česká televize a další média se tím, že nekriticky převzala pojem ‚nepřizpůsobiví‘, zásadním způsobem podílejí na stigmatizaci Romů a posilování předsudků vůči nim,“ stálo ve stížnosti. Autory rozčílilo zejména jeho nadužívání bez jakéhokoli odstupu. 

Šabatová a Uhl žádali Radu pro rozhlasové a televizní vysílání o přezkoumání, zda podněcováním nenávisti nedochází k porušení trestního zákona. Ta rozhodla, že zákon porušen nebyl, přesto stížnost předali Radě České televize. ČT se slovy svého právního zástupce Michala Heldenburga ohradila, že postupuje v souladu s „obecným vnímáním konkrétní…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte