52_tema01_R09_2011_n.jpg
52_tema01_R09_2011_n.jpg

Když policie vtrhla 29. listopadu roku 1989 do bytu George Franklina v kalifornském Sacramentu, nikdo o jeho vině nepochyboval. Muži v uniformách si pro padesátiletého muže přišli na základě nařčení jeho dcery Eileen, která tvrdila, že před dvaceti lety, na podzim roku 1969, znásilnil ji a její kamarádku ze sousedství, Susan Nasonovou, kterou poté i zavraždil. Eileen si všechny podstatné detaily pamatovala tak živě a přesvědčivě, že nebyl důvod o jejích vzpomínkách pochybovat. Policie proto jejího otce zatkla a obvinila z obou zločinů. U soudu bylo sice svědectví Eileen jediným důkazem, ale nakonec rozptýlilo poslední nejistoty a bývalý hasič George Franklin byl odsouzen na doživotí.

52_tema01_R09_2011_s.jpg
52_tema01_R09_2011_s.jpg
Jediným, komu se zdál celý případ podezřelý, byla psycholožka Elizabeth Loftusová z Washingtonské univerzity, která byla k případu přizvána jako expertka. Svoji opatrnost dokládala příklady z vlastních výzkumů a vysvětlovala, že představa paměti, s níž pracujeme v běžném životě, nemusí být zcela přesná. „Naprosto zapomenout, že jste prožila něco tak dramatického, a pak si zčistajasna po dvou desetiletích všechno vybavit? Každou jednotlivost pochovat a po letech ji mít ve vědomí jako pod lupou, dokonale zachovalou a nedotčenou? Kdepak, tomu já nevěřím,“ řekla několik let po soudním líčení autorce knihy Pandořina skříňka Lauren Slaterové.

Tehdy u soudu však nikoho nepřesvědčila a ještě…

2011_obalka_R09
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R09
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte