Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Téma

Vzpomínky na to, co se nestalo

Dlouho jsme věřili tomu, že vzpomínky jsou dokonalé otisky našich skutečných zážitků podobně jako fotografie. Teprve v posledních letech se ukazuje, že mozek podobu vzpomínek pod vlivem emocí nebo aktuální atmosféry různě zkresluje rozmazává a jinak upravuje. Některé vzpomínky jsou dokonce úplně falešné. Spletité cesty vědců zkoumajících lidský mozek jen posilují obavu, že své racionální já máme pod kontrolou mnohem méně, než bychom si přáli.

52_tema01_R09_2011_n.jpg
52_tema01_R09_2011_n.jpg

Když policie vtrhla 29. listopadu roku 1989 do bytu George Franklina v kalifornském Sacramentu, nikdo o jeho vině nepochyboval. Muži v uniformách si pro padesátiletého muže přišli na základě nařčení jeho dcery Eileen, která tvrdila, že před dvaceti lety, na podzim roku 1969, znásilnil ji a její kamarádku ze sousedství, Susan Nasonovou, kterou poté i zavraždil. Eileen si všechny podstatné detaily pamatovala tak živě a přesvědčivě, že nebyl důvod o jejích vzpomínkách pochybovat. Policie proto jejího otce zatkla a obvinila z obou zločinů. U soudu bylo sice svědectví Eileen jediným důkazem, ale nakonec rozptýlilo poslední nejistoty a bývalý hasič George Franklin byl odsouzen na doživotí.

52_tema01_R09_2011_s.jpg
52_tema01_R09_2011_s.jpg
Jediným, komu se zdál celý případ podezřelý, byla psycholožka Elizabeth Loftusová z Washingtonské univerzity, která byla k případu přizvána jako expertka. Svoji opatrnost dokládala příklady z vlastních výzkumů a vysvětlovala, že představa paměti, s níž pracujeme v běžném životě, nemusí být zcela přesná. „Naprosto zapomenout, že jste prožila něco tak dramatického, a pak si zčistajasna po dvou desetiletích všechno vybavit? Každou jednotlivost pochovat a po letech ji mít ve vědomí jako pod lupou, dokonale zachovalou a nedotčenou? Kdepak, tomu já nevěřím,“ řekla několik let po soudním líčení autorce knihy Pandořina skříňka Lauren Slaterové.

Tehdy u soudu však nikoho nepřesvědčila a ještě…

2011_obalka_R09
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R09
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte