Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Politika

Průvan v peněženkách

Vláda zavelela k dosud nepoznanému utažení opasků

Přibývá lidí, kteří mají problém vyjít se svým příjmem. Zdaleka mezi nimi nejsou jen lidé bez práce nebo vzdělání. Finanční tíseň pociťují také učitelé, někteří státní zaměstnanci, rodiny s dětmi či důchodci.

Úsporné škrty Nečasovy vlády jejich situaci ještě zhorší. Zdá se, že začíná to, o čem se tu léta mluvilo a nikdy k tomu nedošlo – utahování opasků.

Nižší plat

Lednová výplata vzbudila v paní Evě, třiačtyřicetileté archivářce z malého města, pocit hořkosti. Jako ostatním státním zaměstnancům se jí hrubý příjem snížil o deset procent. Místo dosavadních 18 a půl tisíce dostala na účet o dva tisíce méně. „Věděla jsem, že k tomu dojde. Ale přesto se mě to dotklo,“ říká žena, která ekonomickou situaci rodiny nechce zveřejňovat pod celým jménem. „Chápu, že jde o snahu vlády šetřit. Přesto se člověk neubrání splínu. Čím jsem si to zasloužila, napadalo mě. Studovala jsem historii a archivářství, 20 let získávala praxi, svoji práci se snažím dělat dobře, lidem, kteří přicházejí hledat v archivu, vycházím vstříc…“

Paní Eva cítí jistou beznaděj. I kdyby dělala svou práci sebelépe, na výplatní pásce se to neprojeví. Proto se loni v prosinci, tak jako asi čtvrtina státních zaměstnanců, připojila ke stávce proti snižování platů. „Váhala jsem, zda je morální do toho jít,“

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Autor: nemec

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.