Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

Drsná symbióza

Podle učebnic biologie je symbióza definována jako vztah dvou organismů, z něhož oba mají prospěch. Když se na celou věc podíváme blíže, vidíme, že takto učebnicově většinou nevypadá a mnohdy může být dosti drsná. Prastarý příklad raka poustevníčka a sasanky na jeho domečku je dosti jednostranný: žahavou sasanku prostě přesadí na svou ulitu a jako formu ochrany zkrátka vláčí s sebou. Biologie rovněž věří, a zdá se, že důvodně, že rostlinné chloroplasty jsou v podstatě dávno pohlcené a nitrobuněčně dále pěstované sinice. Tyto zotročené, nicméně uvnitř buňky bedlivě chráněné a pěstované organismy svojí fotosyntetickou činností rostlinnou buňku vlastně živí.

Když sedím, chtě nechtě – spíš nechtě, ale co se dá dělat –, napojen na internetový systém, vždycky se cítím trochu jako chloroplast v nějakém tom raném stadiu ochočování či zotročování (oba procesy v podstatě splývají v jedno – koníka poplácáváme po krku tak dlouho, dokud není hotov chomout). Jsou to živí lidé, kteří dávají dynamiku jimi vytvořeným systémům, jako je třeba úřad, a zvláště pak řečený internet. Kolik jich jen pro něj pracuje a dává mu svou životní energii! Nedá se říci, že by jako protihodnotu nedostávali vůbec nic, naopak: novinky a zprávy, kontakty s přáteli, zbavování břemene volného času, pomocí Wikipedie i hlupák znalý angličtiny bez problému v kvízu trumfne vzdělance starého typu.

Chce se za to zdánlivě jen málo: kus vlastní…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Autor: nemec

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.