35A_cudlin_R07_2011_n.jpg
35A_cudlin_R07_2011_n.jpg

Na první pohled je jasné, že Soňa Dubná toho ve své kuchyni v poslední době moc neuvařila. Kuchyňské lince dominuje mikroskop, odstředivka určená k oddělování mikrobů a desítky lahviček s roztoky. Vystudovaná veterinářka se zkušenostmi z francouzské univerzity se už léta zabývá hledáním látek, které by zabránily nemoci zvané včelí mor decimovat populaci tohoto užitečného hmyzu po celé Evropě. Není to žádná okrajová záležitost. Vymírání včel v posledních letech neznervózňuje jen vědce. Zabývají se jím vlády mnoha zemí světa, které do ochrany živočicha, na němž do velké míry závisí úspěch současného modelu zemědělství, investují miliardové sumy.

35A_cudlin_R07_2011_s.jpg
35A_cudlin_R07_2011_s.jpg
„Na to, co dělám, nepotřebujete být žádný génius,“ říká energická dáma uprostřed své kuchyňské laboratoře. „Stačí, když máte trpělivost hledat ty správné látky a zkoušet, jestli zaberou.“ Soňa Dubná tuhle trpělivost má. Díky tomu objevila čtyři nové typy mikroorganismů, které v laboratorních podmínkách proti včelímu moru velmi účinně fungují. Svůj objev už úspěšně prezentovala minulý rok na prestižní včelařské konferenci ve francouzském Montpellieru, připravila k patentování, a pokud se jí podaří látky lépe popsat a otestovat na včelách, ocitne se jen krůček od výroby levné a účinné protilátky, která pomůže včelám decimující chorobu přestát. Jenomže s dotažením vlastních výzkumů má teď paní Dubná problém. Z…

2011_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte