Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika

Justiční mafiáni jdou do kolen. Státní zástupci hlásí dobrou náladu

Žalobci nyní s napětím čekají, zda proběhnou změny ve vedení Vrchního státního zastupitelství Praze. Právě zde končí většina kauz, jež se mohou týkat politiků a podezření z jejich korupce.

Nový nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman
Nový nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman • Autor: ČTK

Doposavad těžce nemocný muž české demokracie – státní zastupitelství – podstupuje bouřlivou léčbu. O funkce přicházejí lidé nahnilí za léta služby v „justiční mafii“ a stoupají naopak ti, kteří se nebáli říkat mafiánům ne. Nový nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se očividně snaží vrátit žalobcům dobré jméno. Ale dobude pražskou pevnost, kde se rozhodují případy dotýkající se mocných?

24A_R07_2011_s.jpg
24A_R07_2011_s.jpg
Pookřáli jsme

Prestiž státních zástupců stáhla do záporných hodnot žena, která jim až do konce minulého roku stála v čele a pyšnila se přitom soudně uznaným titulem „vrchní justiční mafiánky“. Renata Vesecká si ji, jak známo, vysloužila za ochotu pomáhat politikům zametat pod koberec případy ohrožující příslušníky mocenských elit. Za to měla samozřejmě uvnitř politické mašinerie spoustu vlivných přímluvců, kteří z otázky jejího odvolání dokázali udělat vlekoucí se a vyčerpávající drama. Řadoví státní zástupci to nesli s rostoucí nevolí. Vyvrcholila loni na podzim, když ministr Jiří Pospíšil v televizní debatě prohlásil, že Vesecká by se po odchodu z funkce nejvyšší šéfky mohla vrátit do čela žalobců v Hradci Králové.

Mladá státní zástupkyně Věra Nováková si tehdy řekla, že už nebude mlčet. Napsala ministrovi otevřený dopis, ve kterém připomněla, že Vesecká „nemá důvěru veřejnosti ani státních zástupců“, ztratila ji dokázaným ovlivňováním „případu Čunek“ a následnou šikanou žalobců, kteří se proti jejím nepravostem ozvali. Proto není přijatelné, aby měla v soustavě státního zastupitelství jakoukoli funkci. Zároveň Pospíšila upozornila, že mladí státní zástupci už mají všeho dost a trafika pro Veseckou může být poslední kapkou, po níž se rozhodnou státní služby opustit. Dopis během krátké doby signovalo na dvě stě žalobců (z celkem zhruba dvanácti set). A měli úspěch – Vesecká zůstává jen řadovou pracovnicí na Nejvyšším státním zastupitelství.

Kroky nového nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který úřaduje od začátku roku, plní Novákovou nadějí. „Nálada v rezortu stoupá,“ říká. „Pookřáli jsme.“

24B_R07_2011_s.jpg
24B_R07_2011_s.jpg
Kučerovci ven

Co konkrétně se přihodilo? Zatím jde hlavně o změny na vedoucích postech, do kterých se Pavel Zeman pustil opravdu s vervou. Zvenčí se zdá, že probíhají podle jednoduchého klíče. Odcházejí ti, kdo byli ochotni přistoupit na heslo jiného význačného člena justiční mafie, bývalého místopředsedy Nejvyššího soudu Pavla Kučery: „Nezávislost justice musí jít stranou politickým cílům.“ (Kučera to podle svědků prohlásil na jedné ze schůzek, kde přesvědčoval státní žalobce, aby zametli pod koberec už zmíněný případ korupce tehdejšího vicepremiéra a předsedy lidové strany Jiřího Čunka.) A naopak, vrací se ti, kteří byli kvůli svému antimafiánskému vzdoru šikanováni.

Funkci musel opustit například ředitel trestního odboru Nejvyššího státního zastupitelství Stanislav Potoczek. Právě on totiž zařídil, aby byl Čunkův případ odebrán přerovským žalobcům – kteří ho chtěli poslat k soudu – a svěřen Jihlavě, kde jej tamní žalobce Arif Salichov promptně zastavil.

Poroučet se musel také další „justiční mafián“, Vesecké náměstek Karel Černovský. Vystřídal ho Igor Stříž, bývalý náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Iva Ištvána. Oba muži přišli o funkce v souvislosti s Čunkovou kauzou. Ištván byl odvolán krátce poté, co Vesecké napsal, že nesouhlasí s jejím postupem. Stříž odstoupil sám, na protest proti odvolání svého šéfa. Teď jdou oba znovu nahoru. Stříž je Zemanovým náměstkem a Ištván se vrátil do čela olomouckého vrchního státního zastupitelství.

Změn podle „klíče Čunek“ proběhlo a zřejmě ještě proběhne ve státním zastupitelství více. „Neberu to primárně jako satisfakci,“ říká k tomu nejvyšší státní zástupce Zeman. Ve funkcích chce především lidi, kteří jsou „odborně na výši a v rámci soustavy státního zastupitelství respektovaní“. Odvaha některých žalobců říct svůj názor, i když tím riskovali kariéru, je ale podle něj také důležitá – dokázala jejich „morální integritu“.

Největším oříškem bude pražské vrchní státní zastupitelství, kterému vládne Vlastimil Rampula, považovaný ze jednoho z Vesecké oddaných spojenců. Právě toto zastupitelství má poslední slovo ve většině kauz, jež se mohou týkat politiků a podezření z jejich korupce. Pokud bude chtít Zeman zasáhnout tady, může čelit nepříjemným politickým tlakům.

Státní zástupci teď s napětím čekají, zda si Zeman troufne také na Prahu a jak to dopadne. Jak řekl Zeman v rozhovoru pro Respekt, chce se v této věci striktně držet zákona. Podle něj je možné odvolat státního zástupce z postu jen za „zvlášť závažné porušení povinnosti, vyplývající z funkce státního zástupce“. „Měli bychom postupovat podle zákona, ne podle toho, co se nám zrovna hodí. To bych nerad,“ uvedl. „Jestliže zjistím vážná pochybení, pak nebudu váhat odvolat kohokoli.“ Je tedy třeba počkat. Zeman chce totiž nechat přezkoumat některé případy, za které byly jeho podřízení už dříve kritizováni – třeba armádní zakázky a jiné kauzy závažné korupce.

Raději se štítem

Prezidentka Unie státních zástupců Lenka Bradáčová personální změny vítá. Podobně jako Zeman má za to, že ve funkcích mají být lidé, kteří jsou na výši nejen odborně, ale i morálně. K tomu, aby se žalobcům vrátila důvěryhodnost, to samozřejmě nestačí. Ale je to předpokladem. „Vrací se lidé, kteří jsou proces návratu důvěryhodnosti schopni nastartovat,“ říká Bradáčová.

Nejvyšší státní zástupce Zeman hodlá změnit řadu věcí. Všem je společná základní myšlenka – nezávislost státního zástupce. A to jak na politicích, tak na nadřízených šéfech. Chce v tom jít příkladem. „Sám pro sebe jsem si udělal takové vnitřní rozhodnutí,“ prohlásil v rozhlase. „Spočívá v tom, že byl-li by nějaký tlak, který by nebylo možné ustát nebo odmítnout, tak raději rezignuji. Raději odejdu s čistým štítem, než bych podlehl nějakému politickému tlaku.“

Jeho náměstek Igor Stříž míní, že veřejnost bude moci znovu hledět k žalobcům s důvěrou tehdy, „až si každý z nich bude dělat svou práci tak, jak má“. Konkrétně tím myslí, že vyšší státní zastupitelství nebudou zasahovat do práce nižších zastupitelství a konkrétních žalobců. „Chceme posílit odpovědnost státních zástupců,“ dodává. Jen svébytný státní zástupce může být podle něj garantem práva a rovnosti před zákonem. 

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte