6-komentar1_n.jpg
6-komentar1_n.jpg

Kdo ví, jak by se vyvíjela situace v Československu, kdyby měli zdejší komunisté stejné nápady jako klika egyptského prezidenta Husního Mubaraka. To znamená, kdyby během revoluce na podzim 1989 poslali do ulic v civilu oblečené členy Lidových milicí, tajné policajty a své další skalní příznivce, aby rozbíjeli protirežimní demonstrace a sami coby běžní občané manifestovali podporu Miloši Jakešovi. Vyvolání takového chaosu je – zdá se – k potlačení demonstrací mnohem účinnější než nasazení armády. Vzniká chaos – a to nejen pro zahraniční média, ale hlavně pro mlčící většinu, která s podporou revoluce váhá.

6-komentar1_s.jpg
6-komentar1_s.jpg
Tahle situace nastala minulý týden v Egyptě a prezident Mubarak z ní těžil: odmítl rezignovat s vysvětlením, že musí zabránit stupňování chaosu, který ale sám předtím vyvolal. Obrovská energie uvolněná do podoby milionových demonstrací, jež probíhaly i o víkendu, se ale už dá těžko zastavit. Máme se z toho radovat? Odpověď není jednoduchá.

 

Minimálně nejisté

Při pohledu na debatu, která se kolem převratu v Egyptě rozproudila, se zdá, že Západ se rozdělil na dvě skupiny – na zastánce demokracie a zastánce stability. Takový pohled je však velmi nepřesný. Stabilita, jak jsme ji znali posledních třicet let, co trval Mubarakův režim, je definitivně u konce. Teď bude muset vzniknout nějaká nová. A i když bude vznikat v…

2011_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte