Když v lednu 2006 padla levicová vláda Romana Prodiho, pravicový poslanec Nino Strano si přímo v parlamentu otevřel láhev sektu a zajídal ho plátkem boloňského salámu mortadella – tak totiž pravice nazývala Prodiho kvůli jeho údajně nevýrazné tváři a projevu.

Pravice jásala a o tři měsíce později Silvio Berlusconi a jeho spojenec Liga severu získali ve volbách největší parlamentní většinu v dějinách italské republiky. „Přineseme Itálii modernizaci a zásadní reformy, na které čeká už 40 let,“ prohlásil tehdy Berlusconi. Byly to prázdné sliby a minulý týden pod tlakem paniky na finančních trzích Berlusconi fakticky padl. Jenže není co slavit. „Řítíme se do propasti, proboha udělejte s tím něco,“ volala na adresu politiků předsedkyně Svazu průmyslu Emma Marcegagliová.

Běžným Italům však ještě pořád úplně nedochází, v jaké situaci se země ocitla. „Ještě v červnu vláda tvrdila, že Itálie vychází z krize rychleji a lépe než ostatní země, a teď nám najednou v televizi kdekdo říká, že můžeme skončit jako Řecko. Až vyjde najevo, jaká úsporná opatření nás čekají, začne bouře,“ říká politolog Angelo Panebianco.

První náznak si minulý týden užili cestující v římském metru. Strojvedoucí zahájili hodinovou neohlášenou stávku, formálně na protest…

2011_obalka_R46
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R46
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte