75A_jaros_R04_2011_n.jpg
75A_jaros_R04_2011_n.jpg
75A_jaros_R04_2011.jpg
75A_jaros_R04_2011.jpg

Každý den jim na stole přistane přibližně sto slov vybraných počítačem, jimiž se musí důkladně probrat. Drtivá většina z nich jsou předložky, spojky či slovesa bez samostatného významu. Ale tak pět až deset slov význam nese a ty lingvisté z týmu Marka Łazińského na Varšavské univerzitě vyvěsí na internet. A je hotovo – Poláci mají svoje slova dne. Tedy přesněji slova, která se v daný den vyskytovala ve čtyřech hlavních polských denících s výrazně vyšší frekvencí, než je jejich průměrný výskyt za celý rok. Na začátku minulého týdne to byla slova „Tunis“, „svatořečení“, „katastrofa“ a „povodeň“.

Díky výkonným počítačům, jež tohle rychlé srovnání umožňují, tak Poláci mohou rychle zjistit, jakými tématy veřejnost v ten který den žila. A nejen oni. Ve snaze zjistit o sobě co nejvíc se za slovy dnes honí celá Evropa. V pelotonu běží i Češi a není těžké zjistit, jakou zprávu nám čeština dává o nás samých. Tady je.

 

Hanebný termín

Zvlášť rozsáhlé pátrání po nových či výstižných slovech nastává s koncem starého a začátkem nového roku. Evropané se v ten bilancující čas snaží skrze výjimečná slova zjistit, čím vlastně v uplynulé etapě žili. Německé týdeníky tak teď třeba přinesly zprávu, že slovem roku nejlépe vystihujícím dění v německé společnosti se stal novotvar „rozzlobený občan“ (Wutbürger). A…

2011_obalka_R04
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R04
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte