Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Krize o prázdninách

Od počátku krize před třemi lety jsme si už zvykli, trhy si berou letní prázdniny. I k pádu Lehman Brothers došlo ostatně až po dovolených – v září 2008. Jakkoli to tentokrát tak nevypadá, scénář se bude zřejmě opakovat. I ony všemocné finanční trhy jsou jenom lidé, i oni potřebují odjet k vodě a zastavit na chvíli dějinná dramata.

Bouřlivé zprávy z eurokrize si tedy snad vezmou přestávku. Řecko schválilo druhý restriktivní balíček, pomoc EU, MMF a Evropské centrální banky bude pokračovat a soukromí investoři a vlády se přece jen dohodnou na nějaké hrubé podobě restrukturalizace řeckého dluhu. Jaké tedy jsou poslední zprávy před hromadnými odjezdy na dovolenou?

Francouzi po dlouhém váhání schválili první konkrétní návrh na změkčení řeckého dluhu. To se ovšem má týkat pouze bank, penzijních fondů či pojišťoven, jimž Řecko dluží asi třicet procent z celkových úvěrů. Celý zbytek dluží vládám a nadnárodním institucím a tyto podmínky změkčovat v podstatě nejde. Například MMF si vždy nechal vrátit včas každý dolar a opak by byl skutečnou revolucí. Francouzský plán ale okamžitě sklidil vlnu kritiky, neboť se ukázalo, že jeho složité schéma neplní slib nízkých úroků pro Řecko, ale naopak pomáhá francouzským a německým bankám, které se na řeckých dluhopisech popálily.

Francouzi…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.