Od počátku krize před třemi lety jsme si už zvykli, trhy si berou letní prázdniny. I k pádu Lehman Brothers došlo ostatně až po dovolených – v září 2008. Jakkoli to tentokrát tak nevypadá, scénář se bude zřejmě opakovat. I ony všemocné finanční trhy jsou jenom lidé, i oni potřebují odjet k vodě a zastavit na chvíli dějinná dramata.

Bouřlivé zprávy z eurokrize si tedy snad vezmou přestávku. Řecko schválilo druhý restriktivní balíček, pomoc EU, MMF a Evropské centrální banky bude pokračovat a soukromí investoři a vlády se přece jen dohodnou na nějaké hrubé podobě restrukturalizace řeckého dluhu. Jaké tedy jsou poslední zprávy před hromadnými odjezdy na dovolenou?

Francouzi po dlouhém váhání schválili první konkrétní návrh na změkčení řeckého dluhu. To se ovšem má týkat pouze bank, penzijních fondů či pojišťoven, jimž Řecko dluží asi třicet procent z celkových úvěrů. Celý zbytek dluží vládám a nadnárodním institucím a tyto podmínky změkčovat v podstatě nejde. Například MMF si vždy nechal vrátit včas každý dolar a opak by byl skutečnou revolucí. Francouzský plán ale okamžitě sklidil vlnu kritiky, neboť se ukázalo, že jeho složité schéma neplní slib nízkých úroků pro Řecko, ale naopak pomáhá francouzským a německým bankám, které se na řeckých dluhopisech popálily.

Francouzi…

2011_obalka_R28
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R28
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte