Evropský projekt se zadrhává, jako když přetížený náklaďák sotva leze do kopce. Pokud se úplně zastaví, brzdy se nemusí udržet ve svahu, začne couvat dolů, ztrácet kontrolu, až se zřítí mimo silnici. Dva kluci se perou o volant, zatímco ostatní podřimují na korbě. Potřebujeme, aby je z průšvihu vyvedla žena. Její jméno je Angela.

Nejnaléhavější problém je teď Řecko a eurozóna. V situaci, kdy v ulicích Atén vládne hněv a evropští lídři pokračují v neshodách, se může náklaďák zastavit každým dnem. Ale nejde jen o Řecko. V Irsku, Portugalsku a Španělsku se také zvedá vlna hněvu, lidé cítí, že zejména mladí a nezaměstnaní doplácejí na sobeckou lehkomyslnost politiků – a francouzských a německých bankéřů, kteří půjčovali peníze tam, kde neměli. Napříč kontinentem rostou legie indignados (rozhořčených), jak si říkají ve Španělsku, a aganaktismenoi (rozzuřených), jak si říkají v Řecku.

 

U konce s dechem

A nejde jen o eurozónu. Všechny velké evropské projekty ochabují. Francie a Itálie navrhují omezit schengenský prostor bez hranic kvůli pár tisícům uprchlíků ze severní Afriky. Mnoho Evropanů už tak jako tak podléhá panice z migrantů, zejména muslimských. Solidarita a sociální spravedlnost – klíčové hodnoty…

2011_obalka_R25
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R25
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte