Vleklý příběh zpackaných státních maturit otevírá další kapitolu. Argumenty pro zavedení jednotné státem garantované zkoušky se hroutí jako domeček z karet. Nejdřív jsme se museli rozloučit s tím, že státní maturita bude vstupenkou na vysoké školy. Společnost Cermat ji totiž připravovala tak dlouho, že si většina fakult veřejných vysokých škol poradila jinak – začala studenty přijímat na základě Národních srovnávacích zkoušek, které organizuje soukromá společnost Scio. Letošní premiéra zbořila další slib – že jednotná zkouška posune maturitu do polohy prestižní a všeobecně respektované zkoušky vědomostí našich dětí. Úřady jim totiž nakonec nabídly dvě varianty testu, což mělo umožnit solidní výsledky i odborným školám, které kladou menší důraz na všeobecné vzdělání. „Elitnější“ maturita ovšem zároveň nenabízela absolventům žádnou výhodu, a většina dětí si tedy pragmaticky vybrala lehčí variantu testu.  

První červnový týden k tomuto zmatku přinesl dosud největší skandál. Testy, které studenti vyplňovali, stejně jako správné odpovědi na jednotlivé otázky, mají zůstat tajné. Česko se stalo exotem Evropy. Naprostá většina zemí, kde je státem garantovaná závěrečná středoškolská zkouška, například Slovinsko, Dánsko, Polsko, Slovensko či Maďarsko, zveřejňuje úlohy na internetu – výjimku představuje jen …

2011_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte