71C_R02_2010_n.jpg
71C_R02_2010_n.jpg

71C_R02_2010_s.jpg
71C_R02_2010_s.jpg
Kdo přišel s nápadem zabít Reinharda Heydricha, se dnes už nedá s jistotou doložit. Každopádně se myšlenka na atentát vynořila v Londýně ve vedení tamního odboje a exilové armády. Spouštěcím okamžikem byl razantní nástup nového protektora do Prahy provázený zatýkáním a popravami.

Ještě v den svého příjezdu, 27. září 1941, dává Heydrich zatknout premiéra, generála Aloise Eliáše. O den později přicházejí na řadu vůdčí postavy odbojové skupiny Obrana národa, armádní generálové Josef Bílý a Hugo Vojta. Oba jsou popraveni. „Popravou generála Bílého si Heydrich, aniž by to tušil, podepsal ortel smrti. Bílý byl osobní přítel a vzor plukovníka generálního štábu Františka Moravce, šéfa našich zpravodajců v Londýně,“ vysvětluje vojenský historik Eduard Stehlík.

Stanné právo pokračuje – 1. října 1941 nechává Heydrich popravit třináct důstojníků generálního štábu, opět osobní přátele Moravce a dalších představitelů armády, kteří působili v londýnském exilu. O den později Moravec žádá, aby k němu přivezli vytipované vojáky, jež by bylo možné vysadit v protektorátu se speciálním úkolem.

K těmto mnohokrát diskutovaným historickým událostem stojí za to se vracet i proto, že se české veřejnosti v poslední době dostalo dvou knižních zpracování strhujícího příběhu operace Anthropoid, jak se kódovaně nazývala akce, jejímž výsledkem bylo zabití říšského protektora: V roce…

2011_obalka_R02
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R02
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte